Jak zabezpieczyć budynek przed powodzią?
W przypadku powodzi ważne jest, aby działać szybko i zgodnie z zaleceniami w celu minimalizacji ryzyka i zapewnienia bezpieczeństwa. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób zabezpieczyć budynek przed następstwami jego zalania.
Ochrona budynku przed powodzią
Popularną metodą zabezpieczenia budynku przed powodzią i zalaniem jest wypełnienie worków piaskiem i ciasne ustawienie ich przy sobie. Warto także odpowiednio zabezpieczyć okna i drzwi, stosując np. drewniane płyty. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie mobilnych barier przeciwpowodziowych. Zazwyczaj wykonane są one z metalu, np. stali nierdzewnej lub aluminium. Tego typu bariery cechują się dużą wytrzymałością i trwałością, są także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Metalowe bariery są elastyczne i można je łatwo dostosować do różnych kształtów i rozmiarów terenu lub budynku. Ich zaletą jest szybki i łatwy montaż, co umożliwia natychmiastową reakcję na nagłe sytuacje związane z powodzią, a przy tym cieszą się niezawodną skutecznością.
Jak postępować w przypadku powodzi?
W sytuacji powodzi monitoruj sytuację i bądź na bieżąco z komunikatami i ostrzeżeniami władz. Słuchaj radia lub oglądaj telewizję, aby być na bieżąco. Zabezpiecz przed zalaniem swoje mienie, takie jak dokumenty, cenne przedmioty i zapasy żywności. W razie konieczności ewakuacji, zrób to jak najszybciej. Przygotuj zestaw ratunkowy z podstawowymi przedmiotami - wodą, jedzeniem, lekarstwami, latarką. Miej je w zasięgu ręki. Przydatny może okazać się także powerbank. Unikaj przebywania w pobliżu wody i nie próbuj przekraczać zalanych ulic i terenów. Wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe w domu, a następnie odłącz je od źródła zasilania. W przypadku podtopienia budynku nie korzystaj z windy.